<< Back to all Blogs
Login or Create your own free blog
Layout:
Home > Archive: November, 2011
 

Archive for November, 2011

Debt Purgatory, it's too hot down here.lol!

November 8th, 2011 at 06:03 pm

So, I believe I have entered the realm of Dante's purgatory. I am going to call this "Debt Purgatory." We just got our mortgage current, but still have the phone calls from either creditors or collection agencies. I can always tell its them now because they no longer use "1-800" number, they like the weird out of state zip codes etc. lol. I am also dating payments in advance, which is somewhat discouraging since our time/pay is already ownedFrown Plus, our car needs another $250-300 worth of work. I swear, I am really getting tested by the Big Guy in the Sky/Life. Plus, I find it a law of attraction/magnet thing too as weird as it sounds. The debt seems to attract debt (we will also call it interest, lol)and problems/all the messy issues associated with distractions/things breaking down etc.I am finding this whole phase fascinating and kind of miserable at the same time with this law of attraction. However, the most unbelievable thing is how I continue to get help along the way, receive great suggestions, and somehow manage to feed my family (now $50-75/weekly). Nonetheless, I have made some amazing new friends in the last year, appreciate dealing with this now/not later, and also appreciate my job. These are the things that will get me out of this ridiculousness.

Homeschool for below the age of 6-7?

November 7th, 2011 at 06:31 pm

So, I hate to say this, but despite dealing with overpriced cupcakes etc, I am not happy at all with the program for the kids after paying almost $200 per week, along with totally B.S parenting obligations. So, I think I will take them out and teach them at home with a guided curiculum for the next couple of years, of course with extracuricular activities so they interact and develop social skills with other kids. Aside from the around $800/per month/near $9,000/per year, I have really had it! If anyone knows of a place to start or look into for various curiculums, please kindly let me know. Just like the past year where I am facing the truth about money, crappy friends, my future, it is now the same reality with my kids/educational results and stressSmile

Really...do I have to do everything?

November 3rd, 2011 at 06:06 pm

So, despite doing the full time mom/maid/chef thing during the day (minus the two half days kids are in school), working evenings, and trying to climb out of debt, I am running into some, well, incompetance with the hubby. I went to work this evening only for a few hours and all I asked him to do was "Change the kids bed sheets, put new ones on, and give them a bath." I came home and only one kid was bathed, the other one was still up coloring, one bed was changed, but no new sheets and he said he did some dishes (a few cups). Wow, this is not fun and while I pointed out that he didn't really help me or do the things I asked, he stormed off somewhere. So it makes me wonder if I should hire a college or high school kid to help at maybe $10 an hour 1-2 times a week/4 hours total to watch the kids while I do the rest around the house? It has been like this for sometime now, hubby thinks all he has to do is got to work and come home. I would be spending $40, but wonder if it's worth it or try and cut some corners elsewhere?

Cupcakes Anyone?

November 2nd, 2011 at 06:02 pm

Today I had to bring cupcakes and juice boxes to my kids class. Plus, I had to get ones that were allergen free in addition to the regular ones. I had to bring items for over 20 kids. So...I went to the grocery store and bought 24 cupcakes for $15.99! That is half of what I pay to fill the car. I also got the Capri-sun "100% juice" boxes/pouches, not so organic, but really how much do I have to pay in addition to tuition? The kids go to a pre-school where most of the parents are very "We shop at Wholefoods for everything" type. The cupcakes were neon in color, not so Wholefoods...so all the kids will probably be pooping neon green and orange.lol. Wow, I could have made 24 cupcakes for $1.75. That's why I love them so much, but I didn't want to look too cheap or deal with the mom looks either. I am having a hard time figuring out how to balance the classroom/kids items and dealing with our cash flow without looking like an uncaring mom. I think some of the class and school activities are ridiculous and wonder if I am the only one?